karadeniz gece hayatı

Karadeniz Gece Hayatı – Karadeniz’de Nasıl Eğlenilir?

Kazım Koyuncu’nun, Barış Akarsu’nun memleketi Karadeniz… Türküleri ve horonları ile meşhur yemyeşil bir cennet… Gündüzleri başka geceleri başka güzel bu coğrafyada tulumlardan ve kemençelerden çıkan ezgiler içinizi kıpırdatmaya yetecek! Karadeniz gece hayatı ile horon öğrenecek, kolbastı yapacak ve yöre türkülerine eşlik edeceksiniz!

Ancak bilmeniz gerekir ki; Karadeniz gece hayatı büyük şehirlerden biraz farklıdır. Özellikle sahil kesiminde yer alan şehirlerde, deniz kenarında bulunan restoran ve kafeler, kıştan ziyade yaz akşamları canlı müzik yapmaktadır. Kışın sakin olan Karadeniz gece hayatı, yazın Karadeniz turları ile gelen turistler bölgeyi hareketlendirir.

Karadeniz’e özgü yerel eğlence şekli ise kuşkusuz horondur. Son yıllarda kolbastı oyunuyla da eğlence kültürünü ortaya koyan Karadenizliler, bu halk oyunlarını, yayla turizminde sıkça kullanmaktadır. Karadeniz turlarıyla bölgeye akın eden turistlerin en çok ilgi gösterdikleri eğlence şekli de bu 2 oyun olmaktadır. Karadeniz eğlence mekanları turistlere özel düzenledikleri horon geceleri ile bu kültürü aktarmaya devam ederler.

Karadeniz’de gece yaşamının en hareketli olduğu il ise Samsun’dur. Bölgenin en kalabalık şehri olmasının da bunda payı olan Samsun’da gece kulübü ve barlar diğer yerlere nazaran fazladır. Gerek şehirdekiler, gerekse de çevre illerden gelenler, buradaki kulüplere ve barlara akın ederler. Meşhur Atakum sahili, yaz akşamları oldukça hareketlidir. Karadeniz gece hayatı her geçen yıl açılan otellerin de etkisi ile canlanmaktadır.

Kadın Horonları – Rengarenk Elbiseler!

Karadeniz geceleri yaylalarda dolu dolu yaşanıyor. Yöre kadınları yemek çadırlarında en lezzetli yöresel Karadeniz yemekleri hazırlarken erkekler de tulum ve kemençelerini çıkarıyorlar. Sonrasında başlıyor bir cümbüş. Horon bu bölgede tek başına bir kültür mirası olduğu için kadın ve erkek, genç ve yaşlı her kesim için farklı özelliklere sahip. Kadın horonları:

 • Kız horon kurma
 • Düz horon
 • Atlama
 • Dirvana
 • Kanbena
 • Solda
 • Ağır köy olmak üzere ayrılıyor.

Her birinin atlamaları, adımları, el tutuşları ve tempoları farklıdır. Sabahtan başlayan eğlencelerde hepsini öğrenebilir, doyasıya eğlenebilirsiniz. Kadınların giydiği rengarenk kıyafetlerden giyerek eğlencenize eğlence katabilirsiniz.

Erkek Horonları – Ayaklar Yere Sağlam Basacak!

Televizyonlarda genellikle erkeklerin performanslarını izlediğimiz bu dans türünü bir de ana vatanında göreceksiniz. Karadeniz turları ile yaz mevsiminin çiçeklerle süslediği şehirlerde erkek horonları gücün ve kudretin simgesi olarak karşınıza çıkacak.

 • Horon kurma
 • Sallama
 • Sıksara
 • Bıçak oyunu
 • Kozangel
 • Sıva sıva
 • Parmak ucu

Bölümleri yukarıdaki gibi olan dans Rize’de farklı, Trabzon’da farklı, Artvin’de daha farklı oynanır. Horonun en büyük dostu ise kemençedir. Şimdi biraz da ondan bahsedeceğiz.

Yaylalarda Kemençe ve Tulum

Bölge insanının vazgeçilmez müzik kültürü, iki alet olan kemençe ve tulumla özdeşleşmiştir. Oteller ve yayladaki konaklamalarda geceleri, grupların da katıldığı horon oyunu ve kolbastı dansıyla şenlenmektedir. Yayla eğlenceleri Karadeniz’in neşe kaynağıdır. Karadeniz’de nasıl eğlenilir diyenler için yaylalar ilk duraktır.

Yaz akşamlarında sahil kesiminde bulunan kafeler ve restoranlar, bir anlamda sakin eğlence denilen Karadeniz eğlence mekanlarını oluşturur. Ancak sıcak kanlı bu halk genellikle açık alanlarda kemençe ve tulumlarını kaparak her daim oynamaya ve eğlenmeye hazırlardır.

 • davul
 • zurna
 • kaval
 • leğen
 • bakraç
 • kufa
 • güğüm
 • sini
 • kazan dahi horonlara eşlik eden enstrümanlar olur. Karadeniz eğlence hayatının baş aktörleridir.

Tempoyu tuturunca her şey Karadeniz insanının eğlenmesine yeter. Tarihi Hunlara kadar uzanan kemençelerin onlarca çeşidi bulunur. Bölgeye geldiğinizde siz de yanınızda bu ürünleri hatıra olarak alabilirsiniz.

Ayrıca tulumlar da evinizin en güzel yerini süsleyebilir. Rize ve Artvin illerinden alabileceğiniz tulumlar oğlak derisinin tüylerinin temizlenmesi ve tahtalar ile çevrelenmesi şeklinde yapılır. Yapımı zor olan bu geleneksel öğenin fiyatları da biraz pahalıdır.

Siz de Karadeniz gece hayatı ile tanışmak istiyorsanız tur firmalarının kapılarını çalarak uygun programı seçebilirsiniz. Çiçekli yaylalarda hem eğlenmek hem dinlenmek sizlere çok iyi gelecek!

Karadeniz turları ile Batum’un keşfi sayfamızı ziyaret edebilir farklı eğlence seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Karadeniz turları ile Karadeniz’de çok eğleneceksiniz!

Yorumlar

 1. Lale
  03/13/2014 13:46
  Cevapla

  Geçen sene Samsun’da bir tatil yapmıştım ve gece hayatı gerçekten harika, gündüz gece hareketli olan sahillerinde özgürce dolaşabiliyorsunuz ve istediğiniz an dinlenmeniz için cafeler var. Geceleri barları harika sahil manzarası muhteşem herkese öneririm. Bu sene de bir Karadeniz turuna çıkıp diğer şehirleri de gezmeyi düşünüyorum

 2. İsminaz Tutku
  03/13/2014 13:51
  Cevapla

  Karadeniz’e gidildiğinde horon oynamadan geri dönülür mü? Doyasıya eğlenebileceğim ve güzel günler geçirebileceğim Karadeniz’de en güzel vakitler için bu yazın ziyaret etmeyi planlıyorum. En lezzetli yemeklerin tadına bakmak istiyorum. Sizlere de tavsiye ediyorum.

 3. Özgür Solmaz
  06/18/2014 16:05
  Cevapla

  Karadenizin çılgın havası gece hayatına da yansımış durumda. Dünyanın en hızlı dansıymış horon. Beceremeseniz bile içinizde kalmasın, siz de denemeler yapın.

 4. Güler Erduman
  06/18/2014 16:05
  Cevapla

  Karadeniz türküleri çok meşhur oldu zaten son zamanlarda. Ama burada hiç duymadığım türküler dinledim. Çok eğlenceliydi.

 5. Yüksel Manisalı
  06/18/2014 16:06
  Cevapla

  Kemençe sesi ile horon tepmek gibisi var mı? Hele yapmayı da biliyorsanız akşamlar çok daha eğlenceli geçecek demektir.

 6. Emine
  07/08/2014 16:03
  Cevapla

  Karadeniz müziklerinin hareketine insanın kendini kaptırmaması elde değil o kadar canlı o kadar eğlenceli ki insanın tepki vermeden durması imkansız. Onları izlemesi de bambaşka bir eğlence olduğunu söyleyebilirim sizlere. Karadeniz Turuna çıktığımızda eğlenmek için bir yere girdiğimizde her şey harikaydı çok eğlendim

 7. Kadir
  07/08/2014 16:05
  Cevapla

  Kemençe sesiyle dolu bir cennet Karadeniz herkesin en az bir kere gidip görmesi gereken bir yer tavsiye ediyorum muhteşem bir yer burası ben geçen sene gitmiştim ve harika bir yer yemyeşil doğa ve eşsiz müzikler eğlenmek için düzenlenmiş sanki her şey herkese tavsiye ederim muhteşem bir yer.

Sen de Yorum Yaz

Karadeniz turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Karadeniz turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Popüler Karadeniz Turları

Abone Ol

Karadeniz turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Gap Turları

Seo

Seo