karadeniz turları

Ekonomik Turlarla Doğanın Kalbine Yolculuk

Karadeniz turları, sizi uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkarıyor…

Karadeniz turuna çıktığınızda karşılaşacağınız manzaralara hayretle bakacak, doğanın tüm güzelliğini cömertçe sergilediği bu bölgeye hayran kalacaksınız. Karadeniz’de gezilip görülecek, imrenilecek o kadar çok yer var ki…

Üç bölüme ayrılan Karadeniz yeşilin tüm tonlarının hakim olduğu en güzel bölgelerimizden biri. Uçaklı Karadeniz turları ise en çok Doğu Karadeniz’e yapılıyor. Karadeniz’de gezilecek yerler de doğu şehirlerindeki tarihi ve doğal mirasları kapsıyor.

Yaylalarıyla ünlü Rize ve Artvin, Zigana geçidi, Sümela Manastırı, Uzungöl’üyle meşhur Trabzon, uzun sahil şeridi ve tepeleriyle bilinen Ordu, Giresun, Samsun, tarihi Kastamonu, evleriyle ünlenmiş Safranbolu… Bunlar Otobüslü Karadeniz turları ile görebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı. Karadeniz’de gezilecek yerler saymakla bitmiyor…

karadeniz turuHepsi Uçaklı Karadeniz turları sayesinde görebileceğiniz, gördüğünüzde de gerek tarihine, gerek doğasına gerekse de manzarasına hayran kalıp bol bol fotoğraf çektireceğiniz tabiat harikası yerlerdir.Doğu, Orta ve Batı Karadeniz olarak 3’e ayrılan bölgede farklı destinasyonlarda süresine göre belirli bölgelere düzenlenen turlardan yararlanabilirsiniz.

Doğu Karadeniz’den başlamak üzere, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu ve Karabük’e doğru sahil şeridi ve iç kısımlar, gezilip görülecek birçok yeri olması nedeniyle Otobüslü Karadeniz turları kapsamında en çok tercih edilen şehirlerdir. Her birinde farklı miraslar ve keşfedilmeyi bekleyen yerler bulunmaktadır.

Karadeniz turuna çıkmadan önce bölge hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz. Kağıt ve kalemi elinize alın, Karadeniz gezilecek yerler listenizi birlikte oluşturalım…

Karadeniz’in Ünlü Tarihi ve Doğal Güzellikleri

karadeniz turKaradeniz’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Türk ve Rum kültürü ile şekillenen geçmişe sahip bu topraklarda tam bir kültür gezisi yapacaksınız. Yaylaları, çay bahçeleri, dereleri ve geniş ormanları ile tabiat parkı görünümündeki şehirlerde keyifli zamanlar geçireceksiniz. Karadeniz turu firmalarının belirlediği gezi noktaları ile şehirlerin en meşhur yerlerini görebileceksiniz.

İşte Karadeniz’de gezilecek yerler:

karadenizde gezilecek yerlerAyder Yaylası : Rize’ye bağlı olup muhteşem güzellikte ekolojik bir yerdir. Çevresinde otel, pansiyon ve Karadeniz kamp yerleri vardır. Yüksekliği 1350 metredir.

Hopa : Karadeniz’in en doğu noktasıdır. 25 km sonra Gürcistan’la sınırımızı oluşturan Sarp Sınır Kapısı vardır. Batum’a vizesiz kolay geçişler buradan yapılır. Doğal güzellikte limanı vardır. Karadeniz turu ile gezilecek yerler arasındadır.

Uzungöl : Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlıdır. Yerden 1000 metre yükseklikte sık ormanlarla kaplı alanda oluşmuş doğal gölüyle bilinir. Çevresinde turistler için otel ve pansiyonlar bulunur. Uçaklı Karadeniz turu lokasyonlarından biridir.

Fırtına Vadisi : Rize Çamlıhemşin’e bağlı olan bölge, Fırtına deresinin geçtiği geniş bir alanı kapsar. Otobüslü Karadeniz turu ile göreceğiniz yerlerdendir.

Sümela ManastırıSümela Manastırı : Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan tarihi mekan, yerden 1.150 metre yükseklikte günümüzden 1650 yıl önce inşa edilmiş bir Rum Ortodoks manastırı ve kilisesidir. Karadeniz turları gezi lokasyonundadır.

Zigana Geçidi : Otobüslü Karadeniz turu ile göreceğiniz yerlerden olan Zigana Geçidi Doğu Anadolu’yla Karadeniz’i bağlayan bir geçittir. 2 km rakımlı yer, zorlu yollardan oluşan, yılın yarısında karla kaplı doğal bir geçiş noktasıdır. Çevresinde çok sayıda tesis vardır.

Çoruh Nehri : Türkiye’nin hızlı debiye sahip akarsularındandır. Macera sevenler, sırf rafting yapmak için bile buraya gelmektedir. Karadeniz turları dahilinde görülmektedir.

Çamlıhemşin: Rize’ye bağlı bir ilçe olan ve Karadeniz gezilecek yerler rotasındaki Çamlıhemsin yaylaları ile meşhurdur. Fırtına Deresi burada yer almaktadır.

İkizdere: Karadeniz’de gezilecek yerler arasında İkizdere de bulunur. Çamlık Deresi ile Cimil Deresinin birleştiği yerde kurulan bir ilçedir. Laz köyleri, ormanlık alanlar, buzul gölleri ve dağları ile görülmeye değerdir.

Çal Mağarası: Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen mağaranın içinden küçük bir dere akar ve mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunur. Yeraltı su kanalı olarak kullanılan Çal Mağarası 2003 yılından beri ziyaret edilebilir durumdadır. Uçaklı Karadeniz turu ile göreceğiniz doğal güzelliklerdendir.

Ünye Kalesi: Karadeniz’de gezilecek yerler Ünye Kalesi’ni de kapsar. Kale eski çağlarda yanardağ iken faaliyetini tamamlamış ve yanardağın kraterleri üzerine inşa edilmiştir. Yunan ve Roma mimarisinin örnekleri görülmektedir. Şehri tepeden görmektedir.

karadeniz yaylalarıFerhatlı Kalesi: Artvin’in Ardanuç ilçesinde bulunan kale 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Ferhat ile Şirin’in efsanesinden ismini almıştır.

Hatila Vadisi: Milli Park olarak kabul edilen yöre, dar tabanlı genç bir vadidir. Hatila deresi ve birçok yan derelerini içerir. Vadi boyunca değişik kayaç türleri görülür. Farklı bitki ve hayvan türlerini içerir. Karadeniz turları rehberinizden türler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tekkale Manastırı: Yusufeli ilçesine bağlı olan Tekkale Köyü içerisindedir ve Dörtkilise olarak da adlandırılmaktadır. 9. yüzyılda Bagratlılar tarafından inşa edildiği söylenmektedir. Günümüzde yeşilliklerle kaplanmıştır. Karadeniz gezilecek yerler listenizde olmalıdır.

Kaçkar Dağları: Doğu Karadeniz boyunca uzanmaktadır. En yüksek noktası 3932 metredir. 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Bol yağış alır ve fındık, çay, tütün yetiştirilir. Karadeniz trekking turlarının bitiş noktasıdır.

Bu cennet coğrafyada gezilecek yerler elbette saydıklarımızla sınırlı değil. Karadeniz turları gezilecek yerler programına bazı tur firmaları aşağıdaki tarihi yerleri de ekliyorlar. Yaylalar, kiliseler, camiler, dereler bu eşsiz coğrafyayı daha anlamlı kılıyor.

 • Gülbahar Hatun Camii – Trabzon
 • Trabzon Kalesi
 • Trabzon Ayasofya Müzesi
 • Peristera Manastırı – Trabzon
 • Altındere Vadisi – Trabzon
 • Lapazan, Şekersu, Gölyanı, Çağrankaya Yaylası – Tabzon
 • Mençuna Şelalesi – Artvin
 • İşhan Kilisesi – Artvin
 • Atabarı Kayak Merkezi – Artvin
 • Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin
 • Melet Nehri – Ordu
 • Fırtına Deresi – Rize
 • Zil Kale – Rize
 • Hemşin Organik Vadisi – Rize
 • İnce Burun Feneri – Sinop
 • Tatlıca Şelaleleri – Sinop ve dahası…

Yukarıdaki Karadeniz’de gezilecek yerler listemiz sayfalarca uzamaya müsait. Karadeniz şehirlerinin hangisini gezseniz 1 haftalık tatilinizde bitiremezsiniz. Önerimiz her sene tekrar tekrar Karadeniz turları ile yeni bir kenti keşfetmeniz.

Karadeniz Turuna Hangi Mevsim Çıkmalı?

Karadeniz turu için her mevsim idealdir. Ancak Karadeniz en çok ilkbahar ve yaz mevsiminde ziyaret ediliyor. İlkbaharda gürül gürül akan  şelaleler, yaz mevsiminde yerini yaylalarda açan çiçeklerin oluşturduğu görüntüye bırakıyor.

Dilerseniz siz de Karadeniz turları için ilkbahar ve yaz mevsimini tercih edebilirsiniz. En çok sevdiğiniz ayda Karadeniz’i ziyaret ederek sürprizlerle dolu bir tatil yapabilirsiniz. 3 – 9 gün arasında değişen Karadeniz turları ile hayalinizdeki tatile bir an önce çıkabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Halit S
  07/08/2013 18:04
  Cevapla

  Karadeniz’e bu yıl Haziran’da eşimle ilk kez gittik. Bence her Türk vatandaşı bu doğa harikasını görmeli. En çok Çat Vadisi’ni beğendik.

 2. İbrahim
  03/13/2014 13:51
  Cevapla

  Geçen sene Karadeniz’ gitmiştik kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Herkes bir kez olsun görmeli ben Sümela Manastırına hayran kaldım görülmesi gereken bir yer

 3. Orhan Kelment
  03/13/2014 14:01
  Cevapla

  Karadeniz’in muhteşem manzarası bambaşka dünyaya yolculuğa çıkartıyor. Babamla gittik çok memnun kaldık. Gezilecek yerleri fotoğraf makinesi ile ölümsüzleştirdik.

 4. Candan Arın
  06/18/2014 16:08
  Cevapla

  Gezilecek o kadar çok yer var ki karadenizde. Buraya mutlaka tur programıyla gelmelisiniz. Zaten rehberler sizi en doğru şekilde yönlendiriyor.

 5. Mahmut Akça
  06/18/2014 16:09
  Cevapla

  Yakın zamanda karadeniz turuna katılacağım. Tüm önerileri okudum. Özellikle gezilecek yerleri ziyaret etmek çok eğlenceli olacak.

 6. Bahar
  07/08/2014 16:26
  Cevapla

  Karadeniz’in muhteşem manzarasını bence herkesin görmesi lazım gezilecek yerleri manzarası doğal harikası her şey birbirinden güzel ve büyüleyici. Bol fotoğraf çektim ve kendime anılar bıraktım. Karadeniz’de geldiğim andan beri fotoğraf makinem elimden hiç düşmedi öyle güzel yerler var ki insan fotoğraflayamadan duramıyor resmen ayrıca enfes lezzetleri tadına doyamadım diyebilirim resmen

 7. Necla
  07/08/2014 16:28
  Cevapla

  Kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir cennet burası ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebileceksiniz. Rüya gibi bir tur sizleri bekliyor çünkü Karadeniz’in her köşesi harika… Cennetten düşmüş bir parça gibi misafirlerini ağırlayan Karadeniz’de siz de kendinize ait bir şey bulabileceksiniz.
  Maharetli ellerden çıkan enfes lezzetlerin tadına bakabilir yanınıza da alarak evinizde tadına doyabilirsiniz. Saymakla bitmeyecek kadar güzel olan bu cennette muhteşem bir an geçireceksiniz.

 8. emre
  01/21/2015 14:54
  Cevapla

  bence safranbolu da bu listeye girmeliydi.

 9. nurgül
  02/17/2015 17:26
  Cevapla

  ben karadenizliyim ve tarbzon da yaşıyom sümelea manastırına hiç gitmedim trabzonluyum ama kendi bölgem dekşi yerleri gezemiyorum

 10. M.SERDAR KARABEL
  02/24/2015 18:59
  Cevapla

  23-31 Ağustos 2014 tarihinde eşim ve oğlumla birlikte boydan boya karadeniz turuna katıldık.Yaşamımızda eksik kalmış bir sayfayı tamamladık.Karadenizin muhteşem güzelliklerinifotoğraflayıp,ölümsüzleştirdik.biz fotoğraf makinesi yerine fotoğraflarımızı,androit işletim sistemli tablet bilgisayar kullandık,resimler muhteşem oldu.günlük çekimlerimizi aynı tablet bilgisayarımızla dostlarımıza paylaştık.görmeyenler mutlaka görmeli…

 11. Bo
  07/13/2015 17:30
  Cevapla

  Ben Danimarka´da yasiyorum ve augstosta Karadeniz tur yapacagiz. ne tavsiye edersiniz, ne görelim ne yiyelim?
  Araba kiralayaip 10 gün Istanbul´dan Hopa´ya kadar gidecegiz. Trabzon ve Rize´de kalip arabamizla günü birlik turlara cikabilirmiyiz, yoksa yaylalarda konaklamayimi tavsiye edersiniz?

 12. şener
  03/18/2016 16:09
  Cevapla

  bende yaz döneminde Karadeniz turu yapmak istiyorum lakin arabamla mı yoksa tur şirketiylemi kararsızım.

 13. Coşkun
  11/27/2016 17:26
  Cevapla

  2017 yılı için proğrama aldığımız ZONGULDAK -HOPA arası gezimizle ilgili olarak, ZONGULDAK – SİNOP arası Batı Karadeniz sahil yolunun durumu ile da gezilecek görülecek yerlerin isimlerini öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim…

Sen de Yorum Yaz

Karadeniz turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Karadeniz turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Popüler Karadeniz Turları

Abone Ol

Karadeniz turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Gap Turları

Seo

Seo