batumSon yıllarda giderek artan talepler sonucu tur firmaları Karadeniz turları programlarına Batum gezilerini de eklediler. Genel olarak 1 gece konaklamalı olarak yapılan Batum turu ayağında Gürcü kültürünün yakından tanınması, tarihi yerlerin gezilmesi ve yeme içme kültürünün öğrenilmesi üzerine tecrübeler edinilir. Karadeniz’in en batısında komşu kültürü tanımak oldukça keyifli olacak!

Gürcistan’ın liman kenti Batum son yılların turizm merkezlerinden biri. Kış nüfusu 180 bin olan kentte yaz aylarında 400 bin kişi ağırlanıyor. Bakü petrol boru hattının son bulduğu bu önemli liman Türkiye sınırına 20 km uzaklıkta bir ticaret merkezi. Farklı mimarisi, verimli toprakları, tarihin izlerini taşıyan sokakları, kaleleri, şatoları, tiyatroları ve köyleri ile gezip görmeye değecek bir yer. Batum turu sayesinde siz de Karadeniz’e gelmişken en yakın komşumuza uğrayabilirsiniz. Batum gezisi ile farklı bir kültürü tanıma imkanı elde edeceksiniz.

Tarih

Batum turu öncesinde bölge hakkında bilgi edinmenizde fayda var. Karadeniz turları rehberiniz her ne kadar kent hakkında size deyatlı bilgi verecekse de yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Orta Çağ’a kadar Gürcü krallıklarının yönettiği bölge İlk Çağ’da Bathys adı ile anılır. Pontus krallığı ve Romalılardan sonra Gürcülerin eline geçtiği söylenir. 1564’te Kanuni Sultan Süleyman bölgeyi fetheder. 314 senelik Osmanlı egemenliğinden sonra, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rusya tarafından işgal edilmiştir. Önce Rusya’ya sonra Osmanlı’ya verilir. Mondros Mütarekesi sonunda önce İngilizlere, sonra Gürcistan’a bırakılır.

1918 yılında kurulan Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kalır. Ancak bitmeyen savaşlar sonucu 7 Mart 1921’de tekrar el değiştirdi. Kısa bir süre sonra Gürcistan’a bırakıldı. Şehir 1921’de kurulan Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi oldu. Kars Antlaşması sonrası Gürcistan’a bırakıldı. 1991’de bağımsızlığın ilan edilmesinden sonra Aslan Abaşidze bölgeyi bir diktatör olarak yönetti. 2004 Mayıs ayında halk hareketiyle bu iktidar son buldu.

Batum turu süresince karşılaşacağınız tarihi mekanlar bu geçmişin hatıraları olarak karşınıza çıkacaktır.

Gezilecek Yerler

Tarihi oldukça karışık olan Batum, Karadeniz turu ile daha yakından tanıyacağınız bir bölge. Batum gezisi ile Sovyet, Rum ve Türk mimarisine ait tarihi eserleri görecek, bu üç kültürün karışımı olan köyleri gezeceksiniz. Tam bir Avrupa şehri görünümüne sahip Batum’da gezilecek yerler kısaca şöyle:

 • Batum Bulvarı
 • Piazza Meydanı
 • Tiyatro Meydanı – Poseidon Heykeli
 • Avrupa Heykeli
 • Astronomik Saat
 • Batum Limanı
 • Chacha Tower
 • Fener Kulesi
 • Aşk Heykeli
 • Virgin Mary Kilisesi
 • Ermeni Apostolik Kilisesi
 • Orta Camii
 • Batum Botanik Bahçesi vb.

Batum gezilecek yerler rotanızı Karadeniz turu rehberiniz oluştursa da serbest zaman tanındığı taktirde görmediğiniz yerleri de ziyaret etmenizi öneririz. Batum’da gezilecek yerler saymakla bitmez çünkü.

Yeme İçme

hacapuriBatum mutfağı Gürcü geleneklerinin en güzel gözlemlendiği yerlerden. Osmanlı egemenliğinde kalmasının göstergesi olarak da mantıya benzer hamur kapamalar, etli yemekler bulunuyor. Peynirli pideye benzeyen haçapuri, mantıya benzeyen hinkal, kuzu şiş şaşlık ve yarı tatlı kırmızı şaraplar en beğenilen lezzetleri. Farklı meyvelerden yapılan gazozları da tatmak gerekiyor elbette. Diğer Batum yemekleri:

 • Megruli haçapuri
 • Harço çorbası
 • Sulguni peyniri
 • Cevizli patlıcan
 • Satsivi
 • Güveçte kuzu eti
 • Sinori
 • Hamsi köftesi
 • Lobio
 • Ponçiki vd.

Batum yemekleri Karadeniz’den de etkiler taşıdığı için damak zevkinize uyum sağlayacaktır. Karadeniz yemekleri yemiş kadar olacaksınız.Çevredeki restoranlarda geleneksel bir ortam içerisinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Gece Hayatı

Batum gece hayatı oldukça hareketli. Hatta ülkede, eğlencenin başkenti olarak anılıyor. Kumarhaneler, barlar, dans kulüpleri ve diskolar çok meşhur. Şehir manzaralı oteller de çatık katlarını özellikle restoran ve barlarına ayırmışlar. Tekne turları da çılgın eğlencelere sahne olabiliyor. Karadeniz gece hayatı gibi oldukça eğlenceli.

 • Tarabua Beach Club
 • Arena
 • Star Disco
 • One Minute kentin en iyi mekanları.

Burada işletmecileri Türk olan yerler de var. Kalite olarak üst düzey barlar ve gece kulüpleri bulabilir, dilerseniz nezih mekanları tercih edebilirsiniz. Sahil şeridinde sıralanmış restoranlar da geleneksel eğlencelerle konuklarına keyifli anlar yaşatıyorlar.

Konaklama

Batum yaz aylarının turistik rotalarından biri olduğu için oteller de konforlu ve lüks bir şekilde hazırlanmıştır. Plajların olduğu yörelerde yoğunlaşan tesislere ek olarak şehir merkezinde de sayıca fazla işletme mevcut. Batum otelleri arasından Karadeniz tur firmanızın önceden anlaştığı yerlerde kalabilirsiniz.

 • Hotel Amirani
 • Hotel Iliko
 • Hotel İntourist Palace
 • Hotel Marina
 • Sheraton Batumi
 • Hotel EraPalace
 • Hotel Ritsa, Batum otelleri içinde en iyileri.

Karadeniz tur rotasının içinde olan kente gelip sevdiklerinize hediye götürmeden de dönmemeniz gerekir. Maşrapalar, ahşap eşyalar, bakırlar, elektronik aletler, çiçek fidanları Batum turu sonunda hediyelik seçeneklerinizden olabilir. Gezinizi tamamladığınızda şehirden mutlu ayrılırken bir daha geleceğinize emin olabiliyoruz.

Yorumlar

 1. Mehmet
  03/13/2014 14:04
  Cevapla

  Çok merak ediyorum Batum’u bu sene arkadaşlarla belki gidebiliriz.

 2. Atiye Kara
  03/13/2014 14:05
  Cevapla

  Batum tek kelimeyle harika.. Ben böyle bir yer daha önceden görmemiştim. Çok beğendim ve memnun kaldım. Sizlere de tavsiye ediyorum. Özellikle Mutfağında hazırlanan birbirlerinden lezzetli yemeklerin tadı damağınızda kalacak.

 3. Ogün
  04/30/2014 17:20
  Cevapla

  Karadeniz’in huzur verici havasına hayranım. Kesinlikle herkesin görmesi gereken bir yer. Tam bir cennet tavsiye ediyorum

 4. Leyla Kısık
  06/18/2014 15:59
  Cevapla

  Bu sene bir farklılık yapıp hiç görmediğimiz bi yerde tatil yapmak istiyoruz. Aklımıza Karadeniz Turları geldi ama pekte emin değiliz! Batum’u da görebiliriz bu sayede diye düşünüyoruz. Önerisi olan var mı?

 5. Mehmet Semiz
  06/18/2014 15:59
  Cevapla

  Karadeniz turları tatil programları içerisinde en eğlenceli olanı. Batum’u keşfetmek ise tek kelimeyle harika. Tavsiye ediyorum herkese.

 6. Feriha Lale
  06/18/2014 15:59
  Cevapla

  Batum dendiği zaman artık aklıma sadece yemek geliyor. O ne lezzet, o ne çeşitlilikti öyle. Güveçte kuzu eti yemeden sakın dönmeyin!

 7. Ayberk
  07/08/2014 15:14
  Cevapla

  Batum’da geçirilen her an çok özeldir diyebilirim. Karadeniz Turu’na çıktığınızda Batum sizlere muhteşem bir tatil yaşatacaktır. Harika sokakları var ve enfes lezzetleri var herkese tavsiye ederim çünkü muhteşem bir tatil sunuyor Karadeniz Turları. Gecekeri Batum’un eğlence merkezine dönüşmesine sizler de şahit olabilirsiniz. Öyle güzel oluyor ki insanın bir daha çıkmayası geliyor diyebilirim. Geçen sene gittiğimizde harika bir tatil geçirmiştik ve muhteşem fotoğraflar çekmiştim.

 8. Tuğçe
  07/08/2014 15:17
  Cevapla

  Farklı tarihi ile bizleri ağırlayan Batum’da muhteşem bir an geçirdik diyebilirim. Karadeniz Turlarına bence herkesin katılması lazım. Yeni yerler görmek sizlere de iyi gelecektir diye düşünüyorum. Ben daha önceden hiç Batum’u görmemiştim bu sene Karadeniz Turuna çıkarak Batum’u da görme fırsatı buldum harika bir yerdi. Farklı kültürlerin bir arada bulunması ile bizleri ağırlayan Batum’da enfes lezzetlerin tadına da bakabildik. Bütün arkadaşlarıma anlattım ve bir daha ki sefere hep birlikte gideceğiz her şey çok güzel geçiyor.

 9. Ahemt
  04/28/2015 15:09
  Cevapla

  Benim canım memleketim. Karadeniz’li olmaktan gurur duyuyorum gerçekten. Mükemmel bir yer cennet bahçesi bence. Karadeniz doğal güzellikelri, sıcak kanlı insanları, eğlenceli yerleri ve ağızlara layık karadeniz yemekleri ile kendini her ırktan insana sevdirmektedir. Bazende hırçındır ama. Uzun göle ve ayder yaylasına gitmeyi unutmayın.Adrenalin severler içinde Karadeniz doğa sporları için tam yeridir. Sizlere tavsiyem dikkat etmeniz. Başka yerlere benzemez buralar.

Sen de Yorum Yaz

Karadeniz turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Karadeniz turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Popüler Karadeniz Turları

Abone Ol

Karadeniz turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Gap Turları

Seo

Seo