Doğu Karadeniz Turları İle Görmeniz Gereken 15 Yer

 

Doğu Karadeniz’in Keşfedilmeye Değer Saklı Güzellikleri

Doğu Karadeniz ülkemizin doğa harikası olan, cennetten bir parça zannedeceğiniz, tekrar tekrar uğrayacağınız bölgelerinden biri. Doğu Karadeniz turu ile bölgeye geldiyseniz gezilecek görülecek yerler listeniz ve tur planınız hazır olmalıdır. Doğu Karadeniz turları sizler için en iyi tur planını hazırlasa da geziniz sırasında mutlaka görmenizin önerildiği yerler vardır.

Doğu Karadeniz’in tarihi ve doğal güzellikleri içinde gezerken Uzungöl’den Çal Mağarasına, Ayder Yaylası’ndan Karagöl’e kadar uzanacaksınız. Doğu Karadeniz turu gezilecek yerler listenizi tamamlamak için çok uğraşacaksınız. Doğu Karadeniz gezilecek yerler programınızı kalacağınız gün sayısına ve konaklayacağınız şehirlere göre düzenlemelisiniz. Karadeniz’in en güzel illeri sizi bekliyor!Doğu Karadeniz’de Görmeniz Gereken 15 Yer

Doğu Karadeniz turunda gezilecek yerler listenizi hazırlamadıysanız her gidenin önerdiği, olmazsa olmazlar arasında yer alan, bölgenin önemli turistik ve doğal miraslarını sizler için derledik.

Karadeniz kıyılarından yaylalarına uzanacağınız, alabalıkları ve Akçaabat köftelerini tadacağınız, horon öğrenip muhlama yapacağınız, raftingden çay toplamaya kadar yöresel her aktiviteyi gerçekleştireceğiniz önerilerle dolu Karadeniz gezi rehberi için sayfamızı okuyun.

Doğu Karadeniz turları ile Karadeniz’de görmeniz gereken 15 yer:

1. Uzungöl, Trabzon

Doğu Karadeniz turu gezi planında mutlaka Uzun Göl vardır. Sık ormanları ve romantik gölü ile hem yerli hem de yabancı turistleri cezbeden Uzungöl Trabzon’da gezilecek yerler arasında ilk sıradadır. Gölün etrafında otel ve pansiyonlar ile yöresel yemek yapan restoranlar bulunur.

Muhteşem doğası ile büyüleyen Uzungöl’de manzaraya karşı kahvaltı etmenin tadı başkadır. Burada saatin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda yer almalıdır.

Doğu Karadeniz Turları

2. Sümela Manastırı, Trabzon

Trabzon gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı olan Sümela, 14. yüzyılda Türkmen akınlarına maruz kalan kentin, savunma amaçlı karakol görevini üstlenmiştir. Kilisenin bugünkü kalıntılardan ana kilise ve çevresindeki küçük hücreler III. Alexios zamanından kalmadır. Osmanlı döneminde padişahlar manastıra maddi yardımlarda bulunmuş ve vakıf olarak fermanlar vermiştir. Nasıl yapıldığına hayret edilen bu manastır sizin de Doğu Karadeniz turunda gezilecek yerler notlarınız arasında yer alacaktır.

3. Boztepe, Trabzon

Trabzon’un Çamlıca tepesi sayılan ve şehre tepeden bakan bir yerleşim yeridir. Çay bahçesiyle de dikkat çeker. Muhteşem manzarası olan Boztepe,  turlarda Trabzon’da gezilecek yerler arasındadır.

4. Sera Gölü, Trabzon

Trabzon’un Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir heyelan set gölüdür. Yıldızlı ve Derecik belediyelerinin arasında yer alan Derecik Vadisi’nde oluşmuştur. Doğu Karadeniz turu ile Sera Gölü’nü de keşfedeceksiniz.

 

5. Ayasofya Müzesi, Trabzon

Karadeniz’in tarihini yakından gözlemleyebileceğiniz, kilise mimarisine sahip şimdilerde müze olarak hizmet veren Ayasofya Müzesi sizi büyüleyecek. İncil’den sahnelerin canlandırıldığı freskler, Hz. İsa, melekler, havariler, İsa’nın doğumu, vaftizi, çarmıha gerilişi, kıyamet günü betimlemeleri dikkatinizi çekecek.

1. Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından işgal edilen Trabzon’da bu yapı depo ve askeri hastane olarak kullanılan Ayasofya Müzesi, 1964 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Günümüzde hala ibadet yapılabilen Ayasofya’nın güzelliği Doğu Karadeniz turları ile keşfedilir.

Doğu Karadeniz Turu

6. Ayder Yaylası, Rize

Rize’de gezilecek yerler denince akla ilk olarak Ayder Yaylası gelir. Doğu Karadeniz turu gezilecek yerler programının da başında olan Ayder Yaylası’nda yemyeşil ve huzurlu bir atmosfer sizleri bekleyecek. Yayla havasını solumak ve horona katılmak için Ayder Yaylası’na uğramalısınız. Rakımı 1350 metre olan Ayder Yaylası’nda yaz aylarında festivaller ve şölenler düzenleniyor. Yerli ve yabancı turistler doyasıya eğleniyor. Siz de mutlaka katılmalısınız.

7. Fırtına Deresi, Rize

Fırtına Deresi, Rize gezilecek yerler zenginliğinin arasında yer almaktadır. Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına Deresi, Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülür ve 57 km uzunluğundadır. Fırtına Deresi’nin yeşillikler içinden geçerek oluşturduğu muhteşem manzarayı görmeden turunuzu bitirmeyin.

8. Karagöl, Artvin

Artvin gezilecek yerler rotasında olan Karagöl, Doğu Karadeniz turları ile sizi bekliyor. Ormanlarla çevrili olan Karagöl, kartpostallık manzarası ile şahane bir görünüme sahip. Karagöl’de sevgilinizle yürüyüşler yapabilir ve yıldızları seyredebilirsiniz.

9. Kız Kalesi, Rize

Pazar ilçesinin batı girişinde küçük bir burun üzerinde kurulmuş olan kale yolu boyunca sizleri selamlayacaktır. 13–14. yüzyıllarda yapıldığı düşünülen Kız Kalesi, günümüzde tek bir gözetleme kulesiyle ayakta durmaktadır.

Doğu Karadeniz Tur Fırsatları

10. Zilkale, Rize

Doğu Karadeniz gezi rehberi Zilkale’ye uğramadan tamamlanmaz. Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde yer alan Zil Kale, deniz seviyesinden 750 m yüksekliktedir. Kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen Zil Kale, düzensiz bir kaya kütlesinin en yüksek kesiminde ve düzgün bir plana sahip olmayacak şekilde yerel moloz taştan yapılmıştır. Doğu Karadeniz turları ile geldiğiniz Rize’de bu tarihi mirası mutlaka yakından tanıyın.

11. Atatürk Köşkü, Trabzon

Doğu Karadeniz turları kapsamında ziyaret edeceğiniz Atatürk Köşkü, Atatürk’ün Trabzon’a ilk geldiğinde Soğuk Su semtinde gezerken görüp beğendiği ve kendisine hediye edilen bir konak. Atatürk burayı en son 1937’de ziyaret etmiş, vasiyetini burada yazmış, bütün mal varlığını hazineye bağışlama kararı almıştır. Atatürk’ün yaşadığı bu evi de görmeden turunuzu tamamlamamalısınız.

12. Verçenik, Rize

3.711 m yüksekliğindeki Verçenik Dağı, Rize’de gezilecek yerler arasında doğanın zenginliğini gösteren en önemli örnektir. Kaçkar Dağı’ndan sonra bölgedeki ikinci yüksek zirvedir. Doğu Karadeniz turları ile bu dağı görebileceksiniz.13. Karaca Mağarası, Gümüşhane

Doğu Karadeniz’in zenginlikleri saymakla bitmiyor. Gümüşhane’de bulunan Karaca Mağarası, damlataşı şekillerinin en güzel ve en görkemli örneklerine sahip. Sarkıtlar, dikitler, sütunlar, bayrak şekilleri, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, buzullar muhteşem bir görüntü yaratmaktadır. Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler  listenize mutlaka ekleyin.

Doğu Karadeniz Turu Gezilecek Yerler

14. Anzer Yaylası, Rize

Meşhur Anzer Balı’nın üretildiği bölge olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması Rize’de gezilecek yerler listesinde önemli bir konumda olmasını sağlamıştır. Doğu Karadeniz turu ile tanık olacağınız Anzer Yaylası’nda festivallere ve horonlara denk gelebilirsiniz; hemen katılın.

15. Gülbahar Hatun Camii, Trabzon

Yavuz Sultan Selim tarafından, annesi Gülbahar Hatun adına 1514 yılında Trabzon’da yaptırılmış bir camidir. Medrese, mektep, imaret ve hamam yapılarını da kapsayan büyük bir külliye içinde yer alan caminin şimdilerde sadece türbesi ayakta kalmıştır.

Doğu Karadeniz turu ile önemli kentlerde göreceğiniz 15 tarihi ve doğal güzellik bunlar. Dilerseniz Doğu Karadeniz turunda gezilecek yerler listenizi kendiniz de hazırlayarak yollara düşebilirsiniz. Kuzeyin gizemi keşfedilmeyi bekliyor, Doğu Karadeniz tur fırsatları için elinizi çabuk tutun.

 

BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid