Karadeniz Doğa Sporları – Rafting, Trekking ve Dağcılık

 

Karadeniz Doğa Sporları – Rafting, Trekking ve Dağcılık

Sporu ve doğayı seviyorsanız, içinizde biraz da macera arayışı varsa Karadeniz’de istediğiniz, adrenalin dolu tüm aktiviteleri bulabileceksiniz. Karadeniz doğa sporları tutkunlarına çok geniş bir seçenekler sunuyor. Karadeniz turları ile geldiyseniz tur firmanızın sunduğu aktivite seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Coğrafi yapısı gereği engebeli bir arazisi olan bu bölge, muhteşem doğasıyla, doğa sporları bakımından belli branşlarda ilk tercih edilen yerlerdendir. Vadileri, kanyonları, yaylaları, akarsuları, nehirleriyle trekking, rafting, dağcılık gibi sportif faaliyetlerde ön plandadır. Karadeniz doğa sporları her sene binlerce turist tarafından talep görmektedir. Bölgedeki nehirler ve dağların ünü Türkiye’yi aşmaktadır.

Karadeniz doğa sporları arasında en ilgi görenler dağcılık ve raftingdir. Dağcılık faaliyeti bu bölgemizde en çok Kaçkar Dağları’nda yapılmaktadır. Bununla birlikte dere yataklarının yüzeyi derin şekilde yarmış olduğu vadilerde, içi su dolu kanyonlarda ve rakımı 1.500 metre üstündeki düzlük olan yaylalarda sürekli rehber eşliğinde trekking ve uzun yürüyüşler yapılmaktadır. Karadeniz’de yapılan sporlar ve aktiviteleri merak ediyorsanız sayfamızı okumaya devam edin. Sizleri keyifli ve heyecanlı günler bekliyor…Raftingle Heyecan Dolu Dakikalar

firtina-rafting Yüksek debili akarsuda botun üzerinde ekiple suya batmadan kürek yardımıyla parkurun tamamlanmaya çalışılmasına rafting denir. Türkiye’de en iyi yapıldığı yerlerin başında Doğu Karadeniz bölgesi gelmektedir. Karadeniz rafting turları düzenlenmektedir. Özellikle Artvin’deki Çoruh Nehri, rafting sevenler için heyecan dolu bir yöredir. Bunların dışında Çamlıhemşin – Ardeşen, Dikkaya – Timisfat Köprüsü, Pelegivat Köprüsü – Fırtına Köprüsü, raftingin en çok yapıldığı noktalardır.

Kuzey yöremizde raftingin yapıldığı her alan aynı zamanda akarsu kanosuna da uygundur. Karadeniz’de yapılan sporlar arasında rafting en çok tercih edilendir. Haziran ve Eylül ayı arasında yapılması ideal olan kanoya uygun yöre lokasyonları:

 • Çoruh Nehri (Artvin)
 • Melen Çayı (Bolu)
 • Fırtına Deresi (Rize)
 • Berta Çayı (Artvin)
 • Barhal Deresi (Rize)
 • Harşit Çayı (Gümüşhane)

Karadeniz turları ayaklarından biri olan Karadeniz’de rafting etkinlikleri, özellikle bahar aylarında gelen tatilciler için olmazsa olmaz. Siz de Karadeniz’de rafting heyecanına kapılabilirsiniz.

 

Trekking Cenneti Bir Coğrafya!

Trekking sporu Karadeniz turları programı içerisinde, meşhur yaylalar üzerinde yapılmaktadır. Rakımı yüksek bu yerlerde bulutlara yaklaşmış olarak tabiat harikası bu yerleri gezerek görmenin yanı sıra vücudumuza da iyi gelecek egzersizler yapıp aynı zamanda bol bol oksijen depolanır.

Özel olarak düzenlenen Karadeniz trekking turları ise konuklara Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Zil Kale, Ortan Köyü, Konaklar Mahallesi, Dilberdüzü, Deniz Gölü, Kaçkar Dağı Zirvesi, Karadeniz Gölü, Naletleme Geçidi, Çaymakçur Yaylası gibi güzellikleri gözlemleme imkanı sunar. Kalabalık gruplar halinde belirlenen mevkiden yürüyüşe başlanır ve gün boyu yürümeye devam edilir. Belirli alanlarda mola verilir ve kamp kurulur.

kackarlar-trekking Takım ruhunu, birlikte hareket etmeyi, paylaşmayı ve arkadaşlığı pekiştiren bu aktivite ile Kuzey’in dillere destan coğrafyası keşfedilir. Karadeniz’de trekking parkurları:

 • Kaçkarlar
 • Ayder yaylası (Trabzon)
 • Altınparmak, Koç Düzü, Didingola (Rize)
 • Sümela Yolu (Trabzon)
 • Ambarlı yaylası ( Rize)
 • Çat Vadisi-Verçenik Yaylası ve Kapalı Göller
 • Hemşin (Rize)
 • Gito Yaylası, Elevit Yaylası, Trovit Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Şelalesi

Karadeniz trekking etkinlikleri aynı zamanda fotoğrafçılar için bulunmaz bir nimet. Birbirinden güzel yaylalar, uçsuz bucaksız deniz ve yemyeşil orman görüntüleri ile yörede inanılmaz fotoğraf kareleri ortaya çıkıyor. Karadeniz doğa sporları meraklılarını bekliyor.

Dağcılık İçin En Uygun Yerler

Karadeniz’de yapılan sporlar arasında yer alan dağcılığın geçmişi Türkiye’de 1800’lere uzanıyor. Bu sporun yapılabildiği en iyi yerlerden biri de Karadeniz. Denize paralel uzanan dağ toplulukları ise sporcular için bulunmaz bir nimet. Karadeniz dağcılık etkinlikleri için özel turlar bile düzenleniyor.

Özellikle Kaçkar Dağı en ideal rotayı oluşturuyor. Ayder yaylasından başlanılan yolculuk 8 ile 10 saat sonra 3000 metreye ulaşıldığında yavaş yavaş zirve rüzgarını getiriyor. Buzulların yanından 3932 metrelik zirveye ulaşılıyor. Ağustos ve Eylül ayları tırmanış için en uygun zamanlar. Karadeniz dağları tırmanış için sporculara uygun ortamı yaratıyor.

Karadeniz doğa sporları diğer tırmanma seçenekleri:

 • Altınparmak Dağı
 • Verçenik Dağı
 • Kemerli Dağı
 • Kazbek Dağı – Gürcistan

Karadeniz dağcılık aktiviteleri her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yemyeşil topraklara yüksek dağlardan bakmak heyecanlı bir deneyim oluyor.Karadeniz’de Heliski (Helikopterle Kayak)

Karadeniz doğa sporları arasında Heliski de yer alıyor. İsviçre Alplerinde, Himalayalarda ve Kanada dağlarında yapılan helikopterle kayak sporu, Kaçkar Dağlarında da yapılmaya başlandı.

Ayder Yaylasında konaklayan kayakçılar ve snowboardçular helikopterle Kaçkar Dağlarının sarp tepelerine ulaşıyor ve dağların eteklerine doğru serbest stilde iniş yapıyorlar. Profesyonel kayakçılar tarafından yapılan heliski, Karadeniz’de yapılan sporlar arasında en dikkat çekici olandır. Her yıl Ocak ve Nisan aylarında yapılır. Yılda yaklaşık 500 kayak sever heliksi kayak sporu yapmak için Rize’ye gelmektedir.

Karadeniz’de Jeep Safari

Karadeniz doğa sporları arasında jeep safari de var. İkizdere’den Fındıklı’ya, Rize yaylalarının eşsiz manzarası içinde yapılmaktadır. Dere kenarlarından geçilir ve muhteşem Karadeniz atmosferi ormanlarda ve safari alanlarında yaşanır. Karadeniz’de yapılan sporlar içinde denemeniz gerekenlerdendir.

Siz de bu cennet coğrafyanın nimetlerinden yararlanın; dağa çıkın, trekkinge katılın, rafting ve bisiklet turlarına katılın…Karadeniz’de yapılan sporlar ile kentleri, ormanları, şelaleleri, yaylaları yakından tanıyın…

 

BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid